Frika për shkak të emigrantëve, Ukraina dërgon 8,500 trupa në kufirin me Bjellorusinë

Frika për shkak të emigrantëve, Ukraina dërgon 8,500 trupa në kufirin me Bjellorusinë

NULL NULL
4 days më parë

Ukraina ka vendosur 8,500 trupa shtesë në kufirin e saj me Bjellorusinë, mes frikës se Minsku mund të dërgojë emigrantë te fqinji i saj jugor.

E gjithë kjo vjen në mes të një krize në kufirin Poloni-Bjellorusi, për të cilën Varshava pretendon se është nxitur nga udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Polonia pretendon se Lukashenko ka dërguar emigrantë nga Lindja e Mesme dhe i ka dërguar në kufijtë lindorë të BE-së për të destabilizuar bllokun.

Pretendohet se veprimi është hakmarrje për sanksionet e BE-së ndaj Bjellorusisë për një goditje ndaj disidencës pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale.

Tani Kievi ka frikë se emigrantët do të dërgohen në kufirin e tij me Bjellorusinë. Ai thotë se trupat do të punojnë me policinë për të forcuar kontrollet në zonë.

“Aviacioni dhe dronët do të përdoren gjithashtu në mënyrë aktive për patrullim dhe monitorim”, tha një zëdhënës i Shërbimit Shtetëror Kufitar të Ukrainës.