Franca nis evakuimin e stafit të ambasadës nga Sudani - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Franca nis evakuimin e stafit të ambasadës nga Sudani

NULL NULL
23.04.2023 11:08
Franca evakuimi

Franca ka filluar një “operacion të shpejtë evakuimi” të qytetarëve dhe personelit diplomatik nga Sudani, njoftoi ministria e jashtme e vendit në një deklaratë të dielën.

Kjo do të përfshijë qytetarët e vendeve “partnere evropiane dhe aleate”, tha ministria, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ai vjen mes evakuimeve të personelit të qeverisë amerikane dhe diplomatëve irakianë nga ambasadat në kryeqytetin Khartoum, si dhe evakuimet e para të civilëve nga vende si Katari, Egjipti, Kanadaja, India, Burkina Faso dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nga zyrtarët sauditë.

Luftimet midis dy fraksioneve ushtarake rivale në vend – Forcat e Armatosura Sudaneze dhe Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) – vazhdojnë pavarësisht një armëpushimi 72-orësh të shpallur për festën myslimane të Bajramit.

Shpërthime të forta dhe përleshje u raportuan herët në mëngjesin e së dielës, veçanërisht rreth selisë ushtarake dhe pallatit presidencial në Khartoum.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS