Franca ndërhyn me ushtri në Mesdhe, përkrah Greqinë në mosmarrëveshjen me Turqinë

Franca ndërhyn me ushtri në Mesdhe, përkrah Greqinë në mosmarrëveshjen me Turqinë

1 muaj më parë

Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun Lindor, tha presidenti Emmanuel Macron të mërkurën, duke i bërë thirrje Turqisë të ndalojë kërkimet e naftës dhe gazit në ujërat e diskutueshme që ka rritur tensionet me Greqinë.

Udhëheqësi francez shprehu shqetësim për eksplorimet “të njëanshme” nga Turqia në një telefonatë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, tha zyra e Macron në një deklaratë, njofton Klan Kosova.

Ai shtoi se kërkimi duhet të “pushojë në mënyrë që të lejojë një dialog paqësor” midis anëtarëve fqinj të NATO-s.

Qëndrueshmëria u thellua këtë javë me ardhjen e anijes turke kërkimore sizmike Oruc Reis në një zonë të diskutueshme të Mesdheut, të shoqëruar nga anije luftarake.

Franca do të “forcojë përkohësisht” praninë e saj ushtarake “për të monitoruar situatën në rajon dhe të shënojë vendosmërinë e saj për të mbështetur ligjin ndërkombëtar”.