Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“Fox News” pranon se gënjeu, do t’i paguajë 787.5 mln dollarë kompanisë “Dominion”

NULL NULL
19.04.2023 00:12
fox news

Një zgjidhje në sekondën e fundit është arritur në çështjen historike të shpifjes midis “Fox News” dhe “Dominion Voting Systems”, njoftuan palët të martën në gjykatë.

“Palët e kanë zgjidhur çështjen e tyre”, tha gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Eric Davis.

“Prania juaj këtu ishte jashtëzakonisht e rëndësishme. Dhe pa ju, palët nuk do të kishin mundur të zgjidhnin situatën e tyre”, u tha gjyqtari anëtarëve të jurisë, përpara se t’i lironte, raporton CNN.

Marrëveshja midis “Fox News” dhe “Dominion Voting Systems” arrin në 787,500,000 dollarë, sipas avokatit të “Dominion”, Justin Nelson, transmeton Klankosova.tv.

Zgjidhja përfaqëson “shfajësim dhe llogaridhënie”, tha Nelson në një konferencë shtypi të martën pasdite.

“Ne jemi të kënaqur që kemi arritur një zgjidhje të mosmarrëveshjes sonë me ‘Dominion Voting Systems’”, tha “Fox News” në një deklaratë. “I pranojmë vendimet e Gjykatës që konstatojnë se disa pretendime rreth ‘Dominion’ janë të rreme. Kjo zgjidhje pasqyron angazhimin e vazhdueshëm të FOX ndaj standardeve më të larta gazetareske. Shpresojmë që vendimi ynë për të zgjidhur këtë mosmarrëveshje me ‘Dominion’ në mënyrë miqësore, në vend të ashpërsisë së një gjyqi përçarës, i lejon vendit të ecë përpara nga këto çështje”.

“‘Fox’ ka pranuar se ka thënë gënjeshtra për ‘Dominion’ që shkaktoi dëme të mëdha në kompaninë time, punonjësit tanë dhe klientët që ne u shërbejmë”, tha John Poulos, CEO i “Dominion Voting Systems”, në një konferencë shtypi të martën pasdite. “Asgjë nuk mund ta kompensojë kurrë këtë”.

“Nuk mund t’i falënderoj sa duhet zyrtarët zgjedhorë të cilëve u shërbejmë. Pa ta, nuk ka demokraci”, shtoi ai.

“Fox News” nuk do të duhet të pranojë në transmetim se ka thënë gënjeshtra zgjedhore për “Dominion Voting Systems” si pjesë e kushteve të zgjidhjes së saj, tha një përfaqësues i “Dominion” për CNN.

“Fox News” e pranoi në deklaratën e saj se u transmetuan gënjeshtra. Por drejtuesit kryesorë në kanalin e bisedimeve të krahut të djathtë nuk do të kërkohen si pjesë e marrëveshjes për të pranuar gënjeshtrat e transmetuara në vazhdën e zgjedhjeve të vitit 2020 në transmetim. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.