Fotografia e ariut të murrmë, e shkrepur nga një stërgjyshe, po bën xhiron e botës (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Fotografia e ariut të murrmë, e shkrepur nga një stërgjyshe, po bën xhiron e botës (FOTO)

NULL NULL
17/07/2022

Kur Jenny Hibbert iu drejtua fotografisë si një shpërqendrim gjatë divorcit të saj të vështirë, ajo nuk e dinte se kjo do ta çonte në mbarë globin dhe do ta sillte ballë për ballë me disa nga grabitqarët më të mëdhenj në botë.

Stërgjyshja, 70 vjeçe, ka vizituar Mongolinë, ku ka ecur deri në 30 kilometra në ditë në kushte -25 gradë.

Ajo ka udhëtuar edhe në Arktik, ku u ndoq nga një ari polar, si dhe në Japoni dhe Poloni.

Por vendi i saj i preferuar është Finlanda ku ajo fotografon grabitqarin më të madh të Evropës, ariun e murrmë.

Tani një nga fotografitë e saj është pjesë e një ekspozite që do të udhëtojë nëpër Mbretërinë e Bashkuar dhe aktualisht ndodhet në Qendrën Tregtare të Swansea Quadrant.

Fotoja e saj e një ariu të murrmë që ruan prenë e tij, një dre, ka bërë udhëtimin e saj më të fundit në Finlandë në prill.

Xheni, e cila ka katër fëmijë, 10 nipër e mbesa dhe dy stërnipër, e ka dashur gjithmonë fotografinë dhe iu dha aparati i saj i parë për Krishtlindje kur ishte 11 vjeç.

Ajo ishte 62 vjeç kur bleu aparatin e saj të parë digjital.

“Po kaloja një divorc vërtet të çrregullt. Çdo divorc është një makth. Më largoi mendjen nga gjithçka, kështu që u hodha në fotografi”, tha Jenny, e cila jeton në Margam, Neath Port Talbot.

“”Ky ari erdhi në orët e hershme të mëngjesit, kështu që kishte me të vërtetë ngrica… Ishte thjesht një kohë e mrekullueshme për të qenë në gjendje të fotografoja këtë ari me prenë e ngordhur që ishte atje, sepse ata sapo kishin dalë nga letargjia”, tha ajo.

Fotografimi i arinjve nuk është pa rreziqe dhe Jenny e ka gjetur veten në një vend të rrezikshëm në më shumë se një rast, përcjell Klankosova.tv

Një nga aventurat e saj më sfiduese ishte një udhëtim në Mongoli në vitin 2016, duke udhëtuar me kazakët, një grup etnik nomad.

Ajo tha se i pëlqenin fotot që bënte me fëmijët dhe kafshët.

Jenny, e cila është presidente e Federatës së Fotografisë së Uellsit, ka pasur sukses si fotografe.

Ajo fitoi pseudonimin “Miss Shtatori” në klubin e saj të kamerave pasi fotografitë e saj u shfaqën në kalendarin e BBC Countryfile për shtator 2016 dhe shtator 2022.

Ajo tha se shpreson se një ditë do të jetë në gjendje të shkojë në Alaska për të fotografuar arinjtë duke kapur salmon dhe Parkun Kombëtar Yellowstone në dimër.

Por tani për tani ajo po kalon kohën e saj në Swansea, duke drejtuar Ekspozitën Federative të Aleancës Fotografike të Britanisë së Madhe.

Ai përmban 150 fotografi nga fotografë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, të zgjedhura nga një koleksion prej njëmijë e 300.

Ekspozita do të jetë e hapur deri më 30 korrik.