Forcat amerikane zgjasin mandatin në Afganistan - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Forcat amerikane zgjasin mandatin në Afganistan

NULL NULL
15/10/2015

Presidenti amerikan Barack Obama ka konfirmuar planet për të shtuar prezencën u ushtrisë amerikane në Afghanistan pas vitit 2016, me një ndryshim të politikës.

Duke folur në shtëpinë e bardhe, ai tha se Shtetet e Bashkuara do të mbajnë 5.500 trupa në Afganistan, kur ai do ta lë zyrën e presidentit në vitin 2017.

Fillimisht u mendua të gjithë, por më vonë vetëm një numër i vogël i forcave do të largohen deri në fundin e vitit tjetër.

Por ushtria amerikane ka thënë se më shumë trupa nevojiten për të ndihmuar forcat afgane për të luftuar kërcënimin në rritje të talebanëve,raporton BBC, njofton Klan Kosova.

Aktualisht 9,800 trupa amerikane janë të stacionuara në Afganistan.

Forcat amerikane do të stacionohen në katër lokacione- Kabul, Bagram, Xhalalabad dhe Kandahar.