Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Forcat Ajrore të ShBA-së mohojnë se droni AI ka sulmuar operatorin në provë

NULL NULL
02.06.2023 16:56
droni

Një kolonel i Forcave Ajrore të ShBA-së “ka folur keq” kur përshkroi një eksperiment në të cilin një dron i aktivizuar me inteligjencë artificiale zgjodhi të sulmonte operatorin e tij për të përfunduar misionin, thanë nga shërbimi, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Koloneli Tucker Hamilton, shefi i testimit dhe operacioneve të Inteligjencës Artificiale në Forcën Ajrore të ShBA-së, po fliste në një konferencë të organizuar nga Shoqëria Mbretërore Aeronautike.

Një raportim në lidhje me të u bë viral.

Forcat Ajrore thonë se nuk ka ndodhur një eksperiment i tillë.

Në fjalimin e tij, ai kishte përshkruar një skenar virtual në të cilin një dron i aktivizuar me inteligjencë artificiale u ndalua vazhdimisht nga përfundimi i detyrës së tij për shkatërrimin e vendeve të raketave sipërfaqe-ajër nga operatori i tij njerëzor.

Ai tha se në fund, pavarësisht se ishte trajnuar për të mos e vrarë operatorin, droni shkatërroi kullën e komunikimit në mënyrë që operatori të mos komunikonte më me të.

“Ne kurrë nuk e kemi kryer atë eksperiment dhe as nuk do të na duhej për të kuptuar se ky është një rezultat i besueshëm”, sqaroi më vonë Kol Hamilton në një deklaratë për Shoqërinë Mbretërore Aeronautike.

Ka pasur një sërë paralajmërimesh në lidhje me kërcënimin ndaj njerëzimit nga inteligjenca artificiale, të lëshuara së fundmi nga njerëzit që punojnë në këtë sektor, megjithëse jo të gjithë ekspertët pajtohen se sa serioz është rreziku.

AI

Duke folur për BBC-në në fillim të kësaj jave, Prof. Yoshua Bengio, një nga tre shkencëtarët kompjuterikë të përshkruar si “kumbarët” e AI-së pasi fituan një çmim prestigjioz Turing për punën e tyre, tha se mendonte që ushtria nuk duhet të lejohet të ketë fuqi të inteligjencës artificiale.

Ai e përshkroi atë si “një nga vendet më të këqija ku mund të vendosnim një AI super-inteligjente”.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.