Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Fondi i pasurisë së Norvegjisë regjistron humbje prej 164 miliardë dollarësh

NULL NULL
01.02.2023 00:42

Fondi i pasurisë së Norvegjisë, një nga më të mëdhenj në botë, shënoi një humbje rekord prej 1.64 trilionë korona ose 164 miliardë dollarë për vitin 2022, duke i dhënë fund një ecurie trevjeçare të fitimeve në rritje, pasi aksionet dhe obligimet u goditën nga lufta në Ukrainë dhe inflacioni.

Humbja e mëparshme më e madhe ishte 633 miliardë korona në vitin 2008, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Kjo rënie i jep fund një brezi rekord për fondin, ku kthimet vjetore tejkaluan një trilion korona në secilin prej tre viteve nga 2019 deri në 2021, duke arritur në më shumë se katër trilion korona të kombinuara.

“Ne jemi investuar në 9,000 kompani në 70 vende. Nuk ka ku të fshihemi,” tha shefi ekzekutiv i fondit, Nicolai Tangen.

Humbja e vetme më e madhe e tregut të aksioneve erdhi nga aksionet e fondit në Amazon, e cila ra në vlerë me 56 miliardë korona, e ndjekur nga një humbje në aksionet e pronarit të Facebook Meta Platforms prej 52 miliardë dhe në Tesla me 47 miliardë.

Megjithatë, pavarësisht humbjes rekord, vlera e fondit u rrit në përgjithësi me 89 miliardë korona ose 8.9 miliardë dollarë nga viti në vit, pjesërisht për shkak të monedhës së dobët norvegjeze dhe një rekord prej 1.1 trilion koronash të hyrjeve të parave.

Flukset hyrëse në vitin 2022 ishin gati trefishi i rekordit të mëparshëm, prej 386 miliardë korona, të vendosur në 2008.

Fondi investon të ardhurat e shtetit norvegjez nga prodhimi i naftës. Si një eksportues i madh i naftës së papërpunuar dhe furnizuesi më i madh i gazit në Evropë, pas një rënie të flukseve të gazit rus, Norvegjia përfitoi nga çmimet e larta të energjisë për shkak të luftës në Ukrainë.

Kthimi nga investimi i fondit në vitin 2022 qëndroi në minus 14.1% për vitin, që ishte 0.88 pikë përqindje më i mirë se kthimi në indeksin bazë të fondit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.