Festivali i Filmit në Kanë, Alban Ukaj luan në një film që është në përzgjedhjen zyrtare - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Festivali i Filmit në Kanë, Alban Ukaj luan në një film që është në përzgjedhjen zyrtare

NULL NULL
1 month më parë

Festivali i famshëm i Filmit në Kanë u inaugurua për herë të 75-të, me shumë yje dhe të ftuar që rikthejnë magjepsjen në qytetin e modës.

Në vitin 2020, Festivali i Filmit në Kanë nuk u mbajt për shkak të pandemisë së koronavirusit, ndërsa vitin e kaluar u mbajt në kushte të veçanta.

Ceremonia e hapjes u drejtua nga Julianne Moore dhe Festivali u hap me shfaqjen e filmit për zombie Final Cut, me regji të Michel Hazanavicius. Juria përfshin aktorë dhe regjisorë, duke përfshirë Rebecca Hall, Noomi Rapace, Deepika Padukone, Jeff Nichols dhe Asghar Farhadi.

Alban Ukaj, aktor dhe kryetar i Asamblesë së Shoqatës Kontakt, pati një rol në filmin Tori dhe Lokita, me regji të Jean-Pierre & Luc Dardenne, i cili u përfshi në programin konkurrues të Festivalit të 75-të të Filmit në Kanë.

Kjo është hera e dytë që Albani shkon në Kanë me vëllezërit Dardenne. Ai mori pjesë për herë të parë në Festivalin e 61-të të Filmit në Kanë në vitin 2008 me filmin e tyre “Lorna’s Silence”.

Festivali më i madh i filmit në botë do të zhvillohet nga data 17 deri më 28 maj.