Festivali i filmit "Lumiere" fillon në Lyon me homazhe për Bertrand Tavernier

Festivali i filmit “Lumiere” fillon në Lyon me homazhe për Bertrand Tavernier

NULL NULL
1 day më parë

Festivali i 13 -të i filmit Lumiere filloi të shtunën në Lyon të Shtunën.

Shumë fytyra të famshme ishin në hapje duke përfshirë Rossy de Palma, Irène Jacob, Costa-Gavras, Alain Chabat, Valeria Golino dhe Paolo Sorentino.

Të ftuarit do të prezantojnë filmat e tyre të preferuar dhe publikimet e tyre të fundit.

Aktorja e kthyer në regjisore, Maggie Gyllenhaal prezantoi filmin e saj të parë artistik, ‘Vajza e Humbur’, bazuar në romanin e Elena Ferrante, Euronews, shkruan Klankosova.tv.

Nata e hapjes u mbajt para më shumë se 5 mijë njerëzve, me një homazh të veçantë për Bertrand Tavernier, drejtor dhe president i Institut Lumière, i cili organizon festivalin, i cili vdiq disa muaj më parë.

Atë natë kishte një atmosferë jashtëzakonisht festive, pas versionit të reduktuar të vitit të kaluar për shkak të pandemisë COVID-19.

Ndryshe, për të nisur festivalin, organizatorët zgjodhën klasikun e Buster Keaton të vitit 1928 “Kameramani”.