Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Federata e Tenisit të Kosovës reagon ndaj provokimeve të Novak Gjokoviqit

NULL NULL
30.05.2023 13:49

Federata e Tenisit të Kosovës, ka reaguar ndaj provokimit të Novak Gjokoviq, për deklaratat e tij nxitëse siç qe ajo ”Kosova është zemra e Serbisë”.

Sipas Federatës, kjo çon edhe më, në ngritjen e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë, transmeton klankosova.tv.

”Komentet e bëra nga Novak Gjokoviq në fund të Roland Garros ndeshjen kundër Aleksandar Kovaçeviqit, deklaratat e tij në konferencën për shtyp pas ndeshjes, dhe postimi i tij në Instagram paraqesin një sërë aktesh thellë për keqardhje.

Novak Gjokoviq ishte dhe tashmë autor i veprimeve të ngjashme në të kaluarën.

Pavarësisht një mesazhi të përgjithshëm kundër dhunës, deklarata “Kosova është zemra e Serbisë” dhe deklaratat e mëtejshme pas ndeshjes, bërë nga një personazh i tillë publik, me rastin e një ngjarjeje botërore si ajo French Open, rezultojnë drejtpërdrejt në ngritjen e nivelit të tensionit mes të dyjave shteteve, Kosovës dhe Serbisë.

Federata e Tenisit e Kosovës vazhdon të rekomandojë fuqishëm sportistët dhe sportistët të punojnë për paqen dhe të përmbahen nga keqpërdorimi i pozitës së tyre në sport për qëllime politike”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.