Familjarët i duan kufomat e të vrarëve në Kumanovë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Familjarët i duan kufomat e të vrarëve në Kumanovë

NULL NULL
20/05/2015

Familjarët e të arrestuarve dhe atyre që thuhet se janë vrarë në konfliktin mes forcave maqedonase e një grupi të armatosur në Lagjen e Trimave në Kumanovë , u tubuan sot para objektit të Qeverisë, të pakënaqur me punën e institucioneve në zbardhjen e rasteve të individëve të arrestuar e vrarë atje.

Familjet Ndrecaj, Krasniqi ,Qerimi, Shehu e të tjera janë shprehur të indinjuar nga puna jo e kënaqshme të institucioneve ndaj atyre që luftuan atje e të cilët sipas familjarëve janë çlirimtarë dhe shkuan atje për t`i kontribuar ëndrrës së kahmotshme për bashkim kombëtar.

Familjarët, organizatat e luftës, veteranët, studentët, miqtë e bashkëluftëtarët e familjarëve kanë kërkuar që urgjentisht Qeveria e Kosovës të ndërmarrë veprimet konkrete në identifikimin dhe sjelljen e trupave që ranë dëshmorë për liri dhe drejtësi të shqiptarëve në Maqedoni, transmeton Klan Kosova.

Në mbështetje të kësaj proteste kanë dalë edhe partitë opozitare, AAK e Vetëvendosje si dhe avokati i popullit.