0:11, 27 Korrik 2018

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, të enjten humbi më shumë se 15 miliardë dollarë pasuri të aksioneve.

Kjo pasi që investitorët u tërhoqën nga to si rezultat i paralajmërimeve të Cambridge Analytica se Facebook po keqpërdorte rreth 50 milionë të dhëna të përdoruesve.

Kjo është rënia më e madhe e aksioneve të një kompanie teknologjike që ka ndodhur ndonjëherë dhe njëkohësisht është ndërprerja më e madhe e aksioneve të tregut për një kompani amerikane, sipas Bloomberg, përcjell Klan Kosova.

Në lidhje me humbjet e aksioneve kompania e Facebook-ut ka thënë se ritmi i shitjeve të saj do të vazhdon të ngadalësohet gjatë pjesës tjetër të vitit dhe përmendi shpenzime më të larta që lidhen me sigurinë e përdoruesit.