FA dënon Arsenalin dhe Man Cityn me 140 mijë funte, ja pse - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

FA dënon Arsenalin dhe Man Cityn me 140 mijë funte, ja pse

NULL NULL
24.02.2023 22:47

Federata Angleze e Futbollit ka konfirmuar se Arsenali dhe Manchester City janë gjobitur me 140 mijë funte për dështimin për të kontrolluar lojtarët e tyre më 15 shkurt.

Lojtarët e të dy ekipeve rrethuan gjyqtarin Anthony Taylor dhe ekipin e tij të zyrtarëve në disa raste ndërsa City u largua nga “Emirates” me të tre pikët në një fitore 3-1.

Në një deklaratë nga faqja zyrtare e FA-së thuhet: “Arsenali dhe Manchester City janë gjobitur nga një komision i pavarur rregullator pasi lojtarët e tyre rrethuan zyrtarët e ndeshjes në periudha të ndryshme gjatë ndeshjes së tyre në Premier League të mërkurën më 15 shkurt”.

“Arsenali është gjobitur me 65,000 funte pasi klubi pranoi se nuk arriti të sigurojë që lojtarët e tyre të silleshin në mënyrë të rregullt gjatë minutës së 56-të të ndeshjes”.

Ata janë gjobitur më pas me 20,000 funte të tjera për një shkelje që ishte pezulluar nga loja e tyre kundër Oxford United më 9 janar.

“City, ndërkohë, iu dha një gjobë prej 75,000 funteve pasi klubi pranoi se nuk arriti të siguronte që lojtarët e tyre të silleshin në mënyrë të rregullt gjatë minutave të 42-të dhe të 64-të”.

Tensionet u ndezën në një lojë futbolli që dukej përcaktuese në garën për titullin e Premier League.

Arsenali u ngjit në krye të ligës, por kishte humbur pikë kundër Evertonit dhe Brentfordit në dy ndeshjet e tyre të mëparshme, duke i lejuar Cityt të zvogëlojë një boshllëk të konsiderueshëm pikësh dhe të ngjitet vetë në krye.

Gunners u rikthyen me një fitore me rikthim ndaj Aston Villas në ndeshjen e kaluar, teksa ndërsa City humbi pikë në Nottingham Forest, duke zhbërë punën e tyre në Londër.