Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Etiopia hedh poshtë akuzat për ‘spastrim etnik’ në Tigrayn perëndimor

NULL NULL
07.06.2023 00:56
Etiopia

Qeveria etiopiane ka hedhur poshtë një raport të Human Rights Watch (HRW) që pretendon se një fushatë “spastrimi etnik” është duke u zhvilluar në Tigray perëndimor, pavarësisht një armëpushimi të nënshkruar në nëntor.

Akuzat “nuk janë të vërtetuara me prova”, tha Shërbimi i Komunikimit të Qeverisë së Etiopisë në një deklaratë të martën.

“Ky portretizimi i shtrembëruar dhe mashtrues i situatës tenton të minojë bashkëjetesën paqësore dhe të nxisë konfliktin ndëretnik dhe të pengojë përpjekjet kombëtare për paqe dhe pajtim,” tha ai.

Lufta, e cila shpërtheu në nëntor 2020, ka vendosur forcat rajonale nga Tigray kundër ushtrisë federale të Etiopisë dhe aleatëve të saj, duke përfshirë forcat nga rajone të tjera. Kjo buron nga ankesat e rrënjosura në periudhat e së kaluarës së trazuar të Etiopisë, kur blloqe të veçanta rajonale të fuqisë sundonin mbi vendin në tërësi.

Që atëherë, luftimet janë ndezur vazhdimisht, duke vrarë mijëra civilë, duke shfarosur miliona dhe duke lënë qindra mijëra në prag të urisë.

HRW lëshoi një raport javën e kaluar duke thënë se marrëveshja e paqes e nëntorit për t’i dhënë fund konfliktit dyvjeçar në Tigray nuk e kishte ndalur “spastrimin etnik” në pjesën e diskutueshme perëndimore të rajonit, e njohur si Zona e Tigrayt Perëndimor.

“Qeveria etiopiane duhet të pezullojë, hetojë dhe të ndjekë penalisht komandantët dhe zyrtarët e implikuar në abuzime serioze të të drejtave në Tigray perëndimor”, thuhet në raport.

Që nga shpërthimi i konfliktit të armatosur në Tigray në nëntor 2020, forcat e sigurisë së Amharasë dhe autoritetet e përkohshme kanë kryer një fushatë spastrimi etnik kundër popullsisë Tigrayan në Tigray perëndimore, duke kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.