Esktradohet nga Kosova për Bosnjë dhe Hercegovinë, i dyshuari për vrasje në Sarajevë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Esktradohet nga Kosova për Bosnjë dhe Hercegovinë, i dyshuari për vrasje në Sarajevë

NULL NULL
10/06/2021

Një person është ekstraduar sot nga Kosova në Bosnje dhe Hercegovinë, i dyshuari për vrasje të rëndë që kishte ndodhur fundvitin e shkuar në Sarajevë.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e cila ka thënë se ky rast përbën një sukses të bashkëpunimit juridik ndërkombëtar në mes të Kosovës dhe Bosnje e Hercegovinës, pavarësisht rrethanave politike.

Është ekstraduar sot nga Kosova në Bosnje dhe Hercegovinë personi i dyshuar për kryerjen e një vrasjeje të rëndë që kishte ndodhur fundvitin e shkuar në Sarajevë. Personi ishte arratisur nga Bosnje dhe Hercegovina për në Kosovë, ndërsa ishte arrestuar këtu falë bashkëpunimit në mes të Policisë së Kosovës dhe Policisë së Bosnje dhe Hercegovinës.

Ky rast përbën një sukses të bashkëpunimit juridik ndërkombëtar në mes të Kosovës dhe Bosnje e Hercegovinës, pavarësisht rrethanave politike. Gjithashtu, ky rast është tregues se nëpërmjet mekanizmave të fuqizuar të bashkëpunimit juridik ndërkombëtar në çështjet penale, individët e grupet kriminale nuk mund ta shohin Kosovën si vend për arratisje për t’i ikur drejtësisë, e as si vend për të zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal”, ka shkruar Haxhiu në Facebook.