Eskalon dashuria - a iu këndua më mirë dashurisë atëherë apo tash? - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Eskalon dashuria – a iu këndua më mirë dashurisë atëherë apo tash?

NULL NULL
1 month më parë

Ni bebi, bebi, bebi, bebi, bebi uhh baby Bebi, bebi, bebi, bebi, bebi uhh baby)

(Veten e shoh
Po e shoh t’u ra për to
Ama veten e njoh
Me ty boj si me asnjo
Sikur nata me ditë
Si notat en melodi
Je t’u m’bo me u ni
Sikur n’ëndërr

Vera po vjen, këngë të reja po bjen…Mbi 16 mijë klikime numëron në Youtube, projekti i cili riktheu Era Istrefin në skenë. Shpërthim gjithandej, por kujt po i këndon? Dashurisë?

Ni bebi, bebi, bebi, bebi, bebi uhh baby
Veten e shoh Po e shoh t’u ra për to

Në fakt, Era nuk duket në gjendje se po bie… Në formën perfekte teksti dhe dukja e Erës paraqesin dy ekstreme.

Hajde afrohem tash
Parameno kur bohem bashkë
Nuk menohem mo
Jo mo, jo mo
Hajde afrohem tash
Se konga jem po knohet nana
Nuk menohem mo
Jo mo, jo mo

Thirrja e Erës që të bëhet bashkë më personin, të cilit po i këndon na kthen prapa në kohë… Shkojmë pak në vitin 1994, kur dashurisë i këndohej me të madhe…

Erdhi rradha të këndoj këngën për ty
erdhi ai moment kur vargjet shkruhen
lotë pikojnë nga sytë
Kurrë s’kam qenë poet i mirë
të shkruaj nuk kam ditë
vetëm këtë refren për ty e ruajta
me zemër e këndoj

Rreth 6 muaj iu deshën këngëtarit Agim Gërguri që të gjente vetëm refrenin e këngës, ‘’Kur të vjen pleqëria’’, këngë që këndohet posaçërisht për dashurinë.

Por, pse ndryshoi aq shumë mënyra se si i këndojmë dashurisë? Tekstet dhe gjuha që përdoren janë totalisht ndryshe.

Jo kaq “i butë” u tregua tekstshkruesi nga Shqipëria. Faji, thotë Olti Curri, është te liria e publikimit nga cilido që mendon se është i mirë në muzikë.

Ndryshe nga e kaluara në vargje janë të pakta fjalitë e zgjedhura që i dedikohen dashurisë. Kryesisht kemi një fjalë që shtjellohet e përsëritet.

Dhe duke mbledhur gjithë këto të dhëna, duke trajtuar si tekstin, ashtu edhe videoklipin, çdo herë e më shumë vijmë te dilema hamletiane, muzikë për vesh apo për sy?

Çka mendoni ju – muzika po dëgjohet apo shikohet?