Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Është më mirë të mos i konsumoni këto katër gjëra para gjumit

NULL NULL
13.04.2023 08:34
Mos i konsumoni para gjumit

Ka disa ushqime që duhet t’i shmangim gjatë darkës. Ato mund të shkaktojnë urth, të na pengojnë të bëjmë një gjumë të mirë gjatë natës ose të vështirësojnë humbjen e peshës.

Gjegjësisht, trupi ynë reagon ndryshe ndaj llojeve të ndryshme të ushqimeve, të cilat mund të ndikojnë në tretje, peshë dhe gjumin. Përveç kësaj, ushqimi kërkon kohë për t’u tretur gjatë natës, ndaj është e rëndësishme që ta përfshijmë atë në vaktin tonë të fundit të ditës, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Nutricionistët këshillojnë që darka të hahet katër deri në pesë orë pas drekës, pra midis orës 17 dhe 18, kur trupi është ende duke punuar me shpejtësi. Sa më shumë kohë t’i japim trupit tonë ndërmjet vaktit të fundit dhe gjumit, aq më mirë.

Megjithatë, kur planifikoni darkën, qëndroni larg katër ushqimeve të listuara më poshtë.

Bananet

Ky frut i pasur me kalium forcon sistemin imunitar dhe përmirëson cilësinë e lëkurës, por duhet të shmangni ngrënien e tyre në mbrëmje, sepse mund të shkaktojnë dispepsi dhe fryrje.

Gjalpë

Gjalpi është i pasur me yndyra të ngopura, si dhe me kalori, prandaj konsumimi i tepërt i tij është i rrezikshëm për shëndetin e zemrës dhe mund të çojë në shtim në peshë. Përveç kësaj, gjalpi përmban përbërës që zgjasin periudhën e aktivitetit të sistemit tretës, gjë që reflektohet në cilësinë e gjumit tonë, transmeton Klankosova.tv.

Kakao

Nëse dëshironi kakao të nxehtë para gjumit, nuk është ideja më e mirë. Pluhuri i kakaos ka një nivel të lartë të kafeinës, e cila mund të ndikojë negativisht në gjumin.

Çaj i zi

Kjo pije përmban edhe kafeinë, e cila do të stimulojë aktivitetin e trurit dhe ne duam ta shmangim atë para se të shkojmë në shtrat.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.