Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Erdogani anulon mitingjet elektorale

NULL NULL
27.04.2023 14:31
erdogan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka pezulluar fushatën zgjedhore pasi u sëmur gjatë një interviste të drejtpërdrejtë televizive në të cilën transmetimi u ndërpre papritur, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Pas një pushimi prej 20 minutash, ai u kthye për të thënë se kishte “grip të rëndë stomaku” pas dy ditësh fushate intensive.

Erdogan, 69 vjeç, po përballet me fushatën e tij më të ashpër zgjedhore deri më tani.

Udhëheqësi kryesor i opozitës, Kemal Kilicdaroglu, është zgjedhur për të kandiduar për një grup prej gjashtë partish politike.

Ai ishte në mesin e një numri liderësh të opozitës që i uruan presidentit shërim të shpejtë.

Sondazhet e fundit sugjerojnë një garë të ngushtë mes dy burrave dhe i japin Kilicdaroglu-së një shans të mirë për fitore në zgjedhjet e 14 majit, me një balotazh të mundshëm presidencial dy javë më pas.

Presidenti Erdogan fillimisht anuloi tre paraqitje në Anadollin qendror të mërkurën, duke thënë se ishte këshilluar nga mjekët që të qëndronte në shtëpi.

Më pas ai anuloi edhe ngjarjet e tij të planifikuara për të enjten, duke përfshirë hapjen e stacionit të parë të energjisë bërthamore të Turqisë në Akkuyu në bregdetin e Mesdheut. Katër reaktorët bërthamorë të Akkuyu, kryesisht në pronësi të firmës ruse Rosatom, u deshën disa vite për t’u ndërtuar dhe hapja ishte caktuar që të përkonte me zgjedhjet.

Në vend të kësaj, si Erdogan ashtu edhe Vladimir Putini i Rusisë do të marrin pjesë në inaugurimin online.

Disa gazetarë ishin ulur rreth Presidentit Erdogan kur ai u sëmur gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë të së martës në mbrëmje në kanalet pro-qeveritare Ulke TV dhe Kanal 7.

Pasi një nga intervistuesit bëri një pyetje, kamera e tregoi gazetarin duke u alarmuar gjithnjë e më shumë përpara se ekrani të zbrazej.

Më në fund Erdogan u kthye për të shpjeguar se më parë kishte menduar anulimin e programit: “Sigurisht që ne ndonjëherë hasim në situata të tilla mes një pune kaq të ngarkuar”.

Brenda disa orësh nga transmetimi, në disa llogari të mediave sociale jashtë Turqisë u shfaqën spekulime se Erdogan kishte pësuar sulm në zemër.

Shefi i komunikimit i Erdoganit, Fahrettin Altun, reagoi në mediat sociale për të “kundërshtuar kategorikisht pretendime të tilla të pabaza” në lidhje me shëndetin e presidentit, duke postuar në Twitter pamje nga ekranet e llogarive që përhapin akuza.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.