Erdogan pak para balotazhit: Rusia e Turqia kanë nevojë për njëra-tjetrën në çdo fushë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Erdogan pak para balotazhit: Rusia e Turqia kanë nevojë për njëra-tjetrën në çdo fushë

NULL NULL
19.05.2023 22:36
Erdogan

Erdogan përshëndet “marrëdhëniet speciale” me Putinin përpara balotazhit vendimtar në Turqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se ai ka një marrëdhënie të veçante dhe në rritje me presidentit rus, Vladimir Putin.

Këto deklarata, Erdogan i bëri para balotazhit në Turqi, teksa tha se Turqia s’është e detyruar t’i vendosë sanksione Rusisë.

“Ne nuk jemi në një pikë ku do të vendosim sanksione ndaj Rusisë siç ka bërë Perëndimi. Ne nuk jemi të detyruar nga sanksionet e Perëndimit. Ne jemi një shtet i fortë dhe kemi një marrëdhënie pozitive me Rusinë”, tha ai, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Më tej, ai tha se “Rusia dhe Turqia kanë nevojë për njëra-tjetrën në çdo fushë të mundshme”.

Erdogan ka akuzuar rivalin e tij në balotazh, Kemal Kilicaroglu, se ai po kërkon që ta shkëputë Turqinë nga Rusia.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.