Erdogan beson se Putini është i gatshëm t'i japë fund luftës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Erdogan beson se Putini është i gatshëm t’i japë fund luftës

NULL NULL
20/09/2022

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se beson se lideri rus po kërkon t’i japë fund luftës që filloi në Ukrainë dhe se do të bëhet një “hap i rëndësishëm”.

Ai tha se përshtypja e tij nga bisedimet e fundit me Vladimir Putin ishte se ai dëshironte “t’i jepte fund kësaj sa më shpejt të jetë e mundur”.

Udhëheqësi turk tregoi se gjërat ishin “mjaft problematike” për Rusinë.

“Ai në fakt po më tregon se është i gatshëm t’i japë fund kësaj sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo ishte përshtypja ime, sepse mënyra se si po shkojnë gjërat tani është mjaft problematike”, tha Erdogan.

Erdogan foli për “diskutime shumë të gjera” me Putinin në një samit në Uzbekistan javën e kaluar.

Ai tha gjithashtu se 200 “peng” do të shkëmbehen së shpejti midis dy palëve. Ai nuk dha detaje të mëtejshme se kush do të përfshihej në një shkëmbim të tillë të burgosurish.

Përveç rimarrjes së pjesës më të madhe të rajonit të Kharkivit në veri-lindje, forcat ukrainase kanë nisur një kundërofensivë në rajonin jugor të Khersonit, duke detyruar udhëheqësin e tij të instaluar nga Rusia të shtyjë një referendum për bashkimin me Rusinë, shkruan BBC<, përcjell Klankosova.tv

I pyetur nga PBS nëse Rusia duhet të lejohet të mbajë ndonjë territor që ka marrë që nga shkurti dhe nëse kjo duhet të jetë pjesë e një marrëveshjeje paqeje, Erdogan tha: “Jo, padyshim që jo”.

Ai tha gjithashtu se “tokat që u pushtuan do t’i kthehen Ukrainës”. Nuk ishte e qartë nëse ai përfshinte gjithashtu territorin e mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014.

I pyetur nëse Rusia duhet të lejohet të mbajë Krimenë – të cilën e aneksoi në 2014 – Erdogan tha se që atëherë, Turqia kishte biseduar me Putinin për kthimin e gadishullit “pronarëve të tij të ligjshëm”, por se nuk ishte bërë asnjë përparim.