Ekspozita e Seattle fokusohet në filozofinë e Bruce Lee - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ekspozita e Seattle fokusohet në filozofinë e Bruce Lee

NULL NULL
09/08/2022

Pas vonesës të shkaktuar nga pandemia, një ekspozitë e përhershme e fokusuar në filozofinë e Bruce Lee po hapet në Muzeun Wing Luke të Eksperiencës Amerikane të Paqësorit Aziatik në Seattle, me mbështetjen e Fondacionit Bruce Lee.

Vajza e tij Shannon Lee, e cila mbikëqyr fondacionin, i tha Reuters se ekspozita, “Bëhu ujë, miku im”, ishte si një pjesë e kërkimit të saj në jetën e babait të saj si filozof.

“Është pjesë e misionit tim që njerëzit të kuptojnë në të vërtetë se çfarë niveli i filozofit ishte ai në të vërtetë, “tha Lee për projektin, i cili është vendosur në një ndërtesë historike të thjeshtë në lagjen kineze-District International të qytetit.

Ajo tha se i kujtohen disa momente të vogla të jetës me të atin para se të vdiste kur ajo ishte 4 vjeç: ai e mbante në prehër dhe luante, e vizitonte në xhirimet në Golden Harvest Studios dhe shtëpinë e tyre në Hong Kong.
“Ato janë momente shumë domethënëse për mua, por ato janë vetëm pika të shkurtra prekëse,” kujton Lee.