Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Eksperti i gjumit thotë se të gjithë duhet të veshim çorape në shtrat

NULL NULL
02.04.2023 09:11
corapet ne shtrat
corapet ne shtrat

Kur bëhet fjalë për gjumin, të gjithë kanë preferencat e tyre. Pavarësisht nëse vishni pizhame të gjata apo pantallona të shkurtra, apo ju pëlqejnë tingujt qetësues apo heshtja, ka shumë faktorë për t’u marrë parasysh.

Disa gjithashtu rezultojnë të jenë mjaft përçarës. Për shembull, mund të mbështeteni në fillimin e një debati të zhurmshëm nëse ngrini çështjen e çorapeve në dhomën e gjumit, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv.

Por një lajm i keq për këdo që mendon se nuk duhet të mbani çorape gjatë natës, një ekspert i gjumit ka zbuluar se ato mund të jenë çelësi për një gjumë të mirë.

Martin Seeley, ekspert i gjumit shpjegoi se veshja e çorapeve në shtrat mund të ndihmojë në ngrohjen e këmbëve, gjë që mund t’i sinjalizojë trupit tuaj se është koha për të fjetur.

“Veshja e çorapeve në shtrat mund t’ju ndihmojë të bëni një gjumë më të thellë duke i mbajtur këmbët tuaja të ngrohta. Kur këmbët tuaja janë të ftohta, enët tuaja të gjakut ngushtohen, gjë që mund ta bëjë më të vështirë të bini në gjumë ose të qëndroni në gjumë”.

“Veshja e çorapeve mund të ndihmojë për të mbajtur këmbët tuaja të ngrohta, gjë që mund të ndihmojë në promovimin e relaksimit dhe zvogëlimin e kohës që nevojitet për të fjetur”, transmeton Klankosova.tv.

Megjithatë, kjo ende varet nga preferencat tuaja personale. Eksperti shtoi: “Nëse veshja e çorapeve në shtrat në të vërtetë çon në një gjumë më të thellë mund të varet nga individi. Disa njerëz mund të shohin se veshja e çorapeve në shtrat është e pakëndshme, ndërsa të tjerë mund të mos vërejnë ndonjë ndryshim në cilësinë e gjumit. “

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.