Ekspertët tregojnë se si ndikon pagjumësia në trurin tuaj - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ekspertët tregojnë se si ndikon pagjumësia në trurin tuaj

NULL NULL
20.03.2023 17:11
Pagjumësia

Shumë njerëz kanë probleme me pagjumësinë, e kjo padyshim se shkakton probleme të shumta në shëndetin e njeriut, por edhe në aktivitetin e përditshëm.

Një studim ka bërë të ditur se vetë një 24 orësh pa gjumë, e plakë trurin për dy vjet, mëgjithëse, sipas ekspertëve, mund të ndodhin ndryshime pas të keni bërë një gjumë të mirë, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Sipas studiuesve, çdo ndërprerje e gjumit mund të ketë ndikime të thella në tru dhe mund të rezultojë në ndryshime strukturore dhe funksionale në qarqet neuronale.

Studimet, sipas ekspertëve, japin dëshmi për faktin se gjumi luan një rol të madh në të menduarit dhe kujtesën efektive.

“Sjellja e ndërgjegjësimit për gjumin dhe sigurimi i masave të duhura të higjienës së gjumit mund të ketë një ndikim të thellë në shëndetin mendor të individëve dhe nga ana tjetër, mund të ndikojë në produktivitetin dhe kreativitetin në mjedisin e vendit të punës”, kanë thënë studiuesit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.