Ekspertët thonë se spiunët rusë janë më efektivë se ushtria - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ekspertët thonë se spiunët rusë janë më efektivë se ushtria

NULL NULL
29.03.2023 21:13
Vladimir Putin

Shërbimet e sigurisë dhe inteligjencës ruse kanë arritur sukses më të madh në Ukrainë sesa ushtria e saj, thotë një institut udhëheqës i mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar.

Agjencitë ruse të spiunazhit filluan përgatitjet për pushtimin e Ukrainës që në qershor të vitit 2021, thuhet në një raport nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (Rusi), shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Raporti u përpilua duke përdorur burime duke përfshirë dokumente të kapura, zyrtarët e inteligjencës ukrainase, komunikimet e përgjuara dhe kërkimet në terren gjithashtu kontribuan.

Studiuesit thonë se FSB-ja ka qenë në gjendje të shkarkojë disqet e kompjuterëve të qeverisë për të identifikuar individë pro Kievit që agjentët e saj duan t’i arrestojnë dhe marrin në pyetje.

Njësitë e luftës elektronike janë vendosur për të shkëputur pjesët e okupuara të Ukrainës nga bota e jashtme për t’i ndihmuar ata të zbatojnë kontrollin, thuhet në raport.

Sipas grupit të ekspertëve, kreu i inteligjencës së jashtme ruse, SVR, i tha Presidentit Vladimir Putin se u duhej më shumë kohë për t’u përgatitur dhe kërkoi që pushtimi të shtyhej teksa kërkesa e tij u refuzua.

Raporti prej 39 faqesh, i titulluar “Mësime paraprake nga operacionet jokonvencionale të Rusisë gjatë Luftës Ruso-Ukrainase, shkurt 2022-shkurt 2023”, për qëillim ka një paralajmërim për qeveritë perëndimore në lidhje me shtrirjen e operacioneve të fshehta ruse për të përmbysur një vend të synuar.

Autori kryesor i raportit, Jack Ëatling, vë në dukje arrestimin e fundit të një zyrtari të lartë të inteligjencës gjermane të akuzuar për përcjelljen e informacioneve shumë të klasifikuara në Moskë.

“Është e qartë që shërbimet speciale ruse arritën të rekrutojnë një rrjet të madh agjentësh në Ukrainë përpara pushtimit dhe se shumica e aparatit mbështetës ka mbetur i zbatueshëm pas pushtimit, duke siguruar një rrjedhë të qëndrueshme të inteligjencës njerëzore. ndaj forcave ruse”, ka thënë ai.

Agjencia e brendshme ruse e spiunazhit, FSB, pasardhësja moderne e KGB-së sovjetike, ishte në gjendje ta bënte këtë duke formuar grupe të përkohshme operacionale që fokusoheshin në qytetet e synuara si Melitopol.

Ndërsa forcat ruse përparonin, oficerët e FSB-së do të kapnin të dhënat e qeverisë ukrainase nga selia lokale, do të shkarkonin hard disqet e kompjutereve, të cilat më pas i lejonin ata të krijonin lista se kush punonte për shtetin dhe ku jetonin.

Tortura është përdorur shpesh, thotë zoti Ëatling, jo aq shumë për të nxjerrë informacione, por më shumë për qëllime frikësimi, për të dekurajuar popullatën që të rezistojë ndaj pushtimit.

Rusia ka mohuar vazhdimisht akuzat e shumta për shkelje të të drejtave të njeriut në Ukrainë.

Të paktën 800 zyrtarë ukrainas u zgjodhën të punonin për FSB-në, disa me dëshirë, disa të detyruar.

Në të njëjtën kohë, njësitë e luftës elektronike punuan për të ndërprerë aksesin në TV, radio dhe internet ukrainas, duke izoluar më tej popullsinë në zonat e pushtuara. FSB, thotë zoti Ëatling, vlerësoi se atyre u duhej vetëm të kontrollonin 8% të popullsisë në mënyrë që të nënshtronin një zonë.

Pamja e përgjithshme është se agjencitë e inteligjencës dhe sigurisë ruse kanë arritur një shkallë më të madhe suksesi në Ukrainë sesa ushtria e saj, e cila ka pësuar pengesa të shumta.

Megjithatë, edhe spiunët kanë pasur të metat e tyre. Vlerësimi i tyre fillestar para pushtimit, i dhënë Presidentit Putin, ishte se forcat ruse do të priten krahëhapur dhe se qeveria në Kiev do të shembet shpejt. Kjo doli të ishte katastrofikisht e gabuar për Moskën.

“Shërbimeve speciale ruse u mungon ndershmëria për të raportuar me saktësi për përpjekjet e tyre. Duket se ekziston një problem sistematik i raportimit të tepërt të sukseseve të dikujt dhe fshehjes së dobësive tek eprorët”, thuhet në raport.

Jack Ëatling vë në dukje shembullin e gjeneralit rus në inteligjencën ushtarake GRU, i cili ishte përgjegjës i përgjithshëm për helmimin e Salisbury-t 2018 duke përdorur agjentin Novichok në një përpjekje të dështuar për të vrarë një dezertor të KGB-së, Sergei Skripal.

Pavarësisht se operacioni u ekspozua dhe fajtorët e dyshuar u identifikuan publikisht, ai gjeneral nuk u hoq. Në vend të kësaj, ai është promovuar.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.