Ekspertët shëndetësorë hedhin poshtë mitet për artritin - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ekspertët shëndetësorë hedhin poshtë mitet për artritin

NULL NULL
13.05.2023 18:57
Artriti

Artriti është një gjendje e njohur që ndikon në shëndetin e kockave dhe nyjave, të cilave mund t’u shkaktojë dhimbje dhe ngurtësi të vazhdueshme. Meqenëse është kaq e zakonshme, kjo sëmundje e njohur mund të jetë e prirë për shumë mite dhe dezinformata.

Në një intervistë për HT Lifestyle, ortopedi Anup Khatri shpërndau mitet më të shpeshta rreth artritit dhe zbuloi faktet rreth tij.

Miti 1: Dhimbjet e kyçeve intensifikohen në mot me shi

Fakt: Asnjë provë shkencore nuk e mbështet këtë pohim dhe arsyeja që ju mund të keni një ndezje të simptomave të artritit gjatë motit me shi është se trupi juaj është ushqyer me këtë ide për kaq shumë kohë saqë ështw bwrw e besueshme. Shqetësimi i artritit është i qëndrueshëm gjatë gjithë vitit dhe do të përkeqësohet vetëm nëse nuk ndiqni ushtrimet dhe mjekimet.

Miti 2: Artriti prek ekskluzivisht të moshuarit

Fakt: Artriti nuk kufizohet vetëm te të moshuarit. Ndërsa rreziku i artritit rritet me moshën, ai mund të godasë këdo, përfshirë fëmijët. Artriti juvenil është një lloj sëmundje autoimune që prek fëmijët e moshës 16 vjeç e poshtë. Artriti reumatoid mund të godasë këdo në çdo moshë.

Miti 3: Të gjitha shqetësimet e kyçeve shkaktohen nga artriti

Fakt: Ndërsa artriti është një shkak i zakonshëm i dhimbjes së kyçeve, gjendje të tjera si lupusi, bursiti dhe tendoniti gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje. Shqetësimi i kyçeve mund të shkaktohet edhe nga lëndimet ose infeksionet.

Miti 4: Nëse artriti shfaqet në familjen time, do ta marr edhe unë

Fakti: Ndërsa gjenetika rrit shanset për t’u prekur nga artriti, nuk ka asnjë siguri që do ta merrni atë. Nëse keni të afërm gjaku me artrit, si nëna, babai, vëllezërit e kështu me radhë, duhet të filloni të merrni masa mbrojtëse.

Miti 5: Artriti shkaktohet nga kërcitja e kyçeve

Fakt: Me siguri keni dëgjuar se kërcitja e kyçeve mund të çojë në artrit. Megjithatë, ky është një mit. Ndërsa kërcitja e nyjave tuaja mund të irritojë ata përreth jush, nuk shkakton artrit.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.