Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ekspertët: Numërimi i deleve nuk ju ndihmon të flini!

NULL NULL
18.05.2023 18:18

Ju mund ta keni përdorur dëshpërimisht numërimin e deleve me shpresën për të ndaluar veten të mos rrotulloheni natën.

Ose, ndërsa jeni strukur nën jorgan duke u përpjekur të çlodheni, mund të keni ndezur televizorin, duke besuar se do t’ju relaksonte dhe do t’ju lejonte të flinit paqësisht, transmeton klankosova.tv.

Por këto mashtrime siç shkruan Daily Mail, janë thjesht mite dhe nuk do t’ju ndihmojnë të bini në gjumë, sipas një eksperti.

Guruja e gjumit Dr Lindsay Browning, nga Shoqata Psikologjike Britanike, ka thënë se ato nuk janë të vetmet gënjeshtra që na janë thënë për dekada…

Numërimi i deleve do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt

Prindërit shpesh u thonë të vegjëlve të numërojnë delet kur e kanë të vështirë të qetësohen për natën.

Ndërsa mund t’i bëjë truk dyvjeçarit tuaj duke i shpërqendruar, ndoshta nuk është ilaçi mrekullibërës për të rriturit, sipas Dr Broëning, i cili po punon me shitësin me pakicë And So To Bed.

Nuk ka të keqe numërimi i deleve, këmbëngul ajo, por do ta keni shumë më të lehtë nëse i vendosni vetes diçka më takuese.

Dr Browning tha: “Disa teknika më të mira të shpërqendrimit do të ishin renditja e dhjetë filmave tuaj të preferuar, ose numërimi mbrapsht në 7 nga 1000”.

Djathi para gjumit do t’ju japë makthe

Është ndoshta ushqimi i preferuar i të gjithëve.

Por, për vite me radhë, na është thënë që të mos hamë djathë para gjumit për shkak të paralajmërimeve se do të shkaktojë makthe.

Në fakt, “mund të ndihmojë gjumin tuaj”, sipas Dr Browning.

Ajo tha se djathi përmban triptofan, të cilin trupat tanë e përdorin për të prodhuar melatonin – hormonin tonë të gjumit.

Megjithatë, ajo pretendoi se studimet tregojnë se të shkosh në shtrat me stomakun plot mund të rezultojë në periudha më të gjata të gjumit REM, faza ku mund të ndodhin ëndrrat e gjalla (dhe ankthet).

Megjithatë ‘kjo do të ndodhte me çdo ushqim, jo vetëm me djathë’, tha Dr Browning.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.