Efektet anësore të stresit të tepërt në shëndetin fizik - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Efektet anësore të stresit të tepërt në shëndetin fizik

NULL NULL
28/11/2021

Një mënyrë jetese e tensionuar e shoqëruar me gjumë të çrregullt dhe situata të caktuara mund të çojnë në stres.

“Stresi është një përgjigje ndaj një kërcënimi në çdo situatë të caktuar. Me fjalë të tjera, ajo shkakton përgjigjen e trupit “lufto ose ik”. Kjo përgjigje ndaj stresit ndihmon në mbrojtjen e trupit në rast urgjence duke ju përgatitur për të reaguar shpejt ndaj situatës. Sidoqoftë, kur kjo përgjigje ndaj stresit ndizet vazhdimisht dhe nivelet e stresit mbeten të ngritura për një periudhë të gjatë kohore, atëherë ky stres kronik mund të rrezikojë mirëqenien tuaj fizike dhe mendore, “tha Ritika Aggarwal Mehta, psikologe konsulente, Jaslok Hospital dhe Qendra Kërkimore.

Efektet anësore të shëndetit fizik:

Rrugët e frymëmarrjes: Kur jemi të stresuar, ne priremi të marrim frymë më shpejt në përpjekje për të shpërndarë gjakun e pasur me oksigjen në trup. Disa raportojnë se ndjejnë se nuk mund të marrin frymë ose ndjejnë një rëndim në gjoks. “Kjo mund të përkeqësojë problemet ekzistuese të frymëmarrjes dhe/ose mund të krijojë ankth dhe panik ku dikush mund të besojë se ka një problem serioz shëndetësor fizik,” shpjegoi ajo.

Kardiovaskulare: Stresi bën që zemra juaj të pompojë gjak më shpejt, si dhe enët e gjakut të ngushtohen në mënyrë që të devijojnë më shumë oksigjen në muskuj për t’ju dhënë forcën për të luftuar shkasin ose për të ikur prej tij. Megjithatë, kjo gjithashtu rrit presionin e gjakut. Stresi i shpeshtë ose kronik mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të presionit të lartë të gjakut, goditjes në tru ose sulmit në zemër.

Digjestiv: Stresi rrit rrezikun e refluksit të acidit, ulcerave, dhimbjeve dhe ngërçeve të stomakut, fryrjes së barkut, diarresë ose kapsllëkut, të përzierave dhe të vjellave, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Muskulare: Për t’u mbrojtur nga lëndimi, muskujt priren të shtrëngohen gjatë kohëzgjatjes së situatës stresuese dhe më pas të relaksohen. “Nëse stresi bëhet kronik, ata nuk kanë një shans për t’u çlodhur dhe kjo mund të shkaktojë dhimbje koke, dhimbje shpine dhe shpatullash, dhimbje të përgjithshme të trupit dhe lodhje. Kjo dhimbje mund të shkaktojë probleme të mëtejshme kur dikush nuk është në gjendje të ushtrojë për shkak të saj ose duhet të marrë ilaçe për ta përballuar, “tha ajo.

Imuniteti: Stresi kronik ka tendencë të zvogëlojë aftësinë e dikujt për të luftuar infeksionet duke e bërë atë më të prirur ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve virale. Mund të ndikojë gjithashtu në kohën e rikuperimit të dikujt

Diabeti: Trupi, kur stresohet, tenton të rrisë prodhimin e glukozës për t’i dhënë dikujt energjinë shtesë të kërkuar. Kur stresi bëhet kronik, trupi mund të mos jetë në gjendje të vazhdojë dhe kjo rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Dentare: Bruksizmi ose kërcitja e dhëmbëve mund të shkaktohen gjithashtu nga stresi i cili mund të ndikojë në shëndetin e dhëmbëve në një afat të gjatë.