E shihni ëndrrën e njëjtë kohë pas kohe? Ja pse - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

E shihni ëndrrën e njëjtë kohë pas kohe? Ja pse

NULL NULL
09.04.2023 17:09

Ëndrrat e përsëritura ka të ngjarë të kenë të bëjnë me përvoja shumë të thella jetësore ose thjesht çështje shumë të logjikës së karakterit që janë të garantuara të përsëriten në jetën e zgjuar, sepse ato janë pjesë e juaja dhe jo një ngjarje e njëhershme.

Ato janë më të zakonshme në fëmijëri, por mund të zgjasin deri në moshën madhore. Dhe ëndrrat e përsëritura nuk ndodhin gjithmonë në afërsi të njëra-tjetrës – ato mund të shfaqen shumë herë në muaj ose vite larg njëri-tjetrit.

Ëndrrat e përsëritura mund të jenë të njëjta çdo herë, ose thjesht mund të riciklojnë të njëjtat lloje të skenarëve ose shqetësimeve, thanë ekspertët.

Ja se si të kuptoni se çfarë po shkakton ëndrrat tuaja të përsëritura.

Çfarë ka në një ëndërr?

Për disa ëndrra të përsëritura, mesazhi është i drejtpërdrejtë – nëse vazhdimisht ëndërroni se po vononi për në shkollë ose në punë, ndoshta jeni shpesh nervozë për të qenë të papërgatitur për ato gjëra. Por të tjerat, pavarësisht nga zakonshmëria e tyre, mund të mos kenë një kuptim universal, duke kërkuar që ju të bëni një kërkim shpirtëror për të mësuar më shumë.

Përveç papërgatitjes, tema të tjera të zakonshme të ëndrrave të përsëritura përfshijnë sikletin social, ndjenjën e papërshtatshme në krahasim me të tjerët dhe rrezikun në formën e përplasjeve me makinë ose fatkeqësive natyrore.

Disa njerëz kanë ëndrra që rrotullohen rreth ankthit të testit edhe nëse nuk kanë qenë në shkollë prej vitesh. Kjo mund të pasqyrojë një frikë të përgjithshme nga dështimi ose një ndjenjë për t’u gjykuar nga figurat e autoritetit. Ëndrrat e humbjes ose dëmtimit të dhëmbëve mund të kenë të bëjnë me humbjen e diçkaje tjetër në jetën tuaj, ndjenjat e mungesës së shpresës ose pambrojtjes, ose shqetësimet shëndetësore.

Kur përballeni me një ëndërr të përsëritur, pyesni veten se cili mund të jetë mesazhi. Cila është marrëdhënia juaj me gjërat ose njerëzit në ëndërr? Cilat janë frika dhe sistemet e besimit tuaj për ato gjëra? Cilat janë pesë gjërat kryesore në jetën tuaj që mund ta shkaktojnë atë ose që lidhen me të? Për çfarë jeni të shqetësuar vërtet?

Si të përballeni?

Pasi të keni një kuptim më të mirë të shqetësimeve tuaja, shkrimi për to para gjumit mund të jetë i dobishëm për të lehtësuar ëndrrat negative të përsëritura dhe stresin në përgjithësi. Meditimi gjithashtu mund të ndihmojë.

Nëse ëndrrat tuaja të përsëritura po ju bëjnë të stresuar ose të pakënaqur, duke shkaktuar simptoma të tjera ose fillojnë të dëmtojnë aftësinë tuaj për të funksionuar rregullisht, është koha për të kërkuar ndihmë profesionale, thanë ekspertët.

Mund të ketë një arsye tjetër

Ëndrrat e përsëritura mund të rrjedhin gjithashtu nga higjiena e dobët e gjumit, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Shumë gjëra të sikletshme ndodhin natën kur njerëzit janë të privuar nga gjumi, pinë kafeinë shumë vonë, pinë alkool shumë vonë, kanë punuar shumë vonë ose kanë fjetur katër orë natën e kaluar sepse kanë qëndruar zgjuar shumë vonë. Thelbi dhe aspekti themelor i jetës së ëndrrave të shëndetshme fillon me gjumë të shëndetshëm.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.