E gjithë Anglia në mbështetje të Gary Lineker, pasi u ‘detyrua’ të tërhiqet - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

E gjithë Anglia në mbështetje të Gary Lineker, pasi u ‘detyrua’ të tërhiqet

NULL NULL
11.03.2023 14:28

Legjenda e Arsenalit, Ian Wright ka nisur një mbrojtje ndaj prezantuesit të “Match of the Day” Gary Lineker, pasi ai dha dorëheqje nga roli i tij i prezantuesit në emision.

Wright, së bashku me Alan Shearer, morën vendimin për të mos u shfaqur në programin e së shtunës në mbrëmje në një shfaqje solidariteti me Lineker.

62-vjeçari është ‘tërhequr’ nga shfaqja e futbollit të korporatave transmetuese pasi ka shkelur ‘udhëzimet e mediave sociale’ të BBC-së. Lineker krahasoi gjuhën e përdorur nga qeveria në planet e saj të azilit në fillim të kësaj jave me “ajo të përdorur nga Gjermania në vitet ’30” në një postim në Twitter të postuar të martën pasdite

Një zëdhënës nga BBC zbuloi se Match of the Day do të vazhdojë, por pa prezantues apo ekspertë gjatë emisionit.

“Disa nga ekspertët tanë kanë thënë se ata nuk dëshirojnë të shfaqen në program ndërsa ne kërkojmë të zgjidhim situatën me Gary”, tha ai.

Shoqata e Futbollistëve Profesionistë (PFA) lëshoi një deklaratë duke konfirmuar se lojtarëve të Premier League nuk do t’u kërkohet të bëjnë intervista me “Match of the Day” të BBC-së. Football Focus, Final Score dhe BBC Radio 5 Live kanë marrë të gjithë vendimin që të mos transmetojnë ndeshjet e sotme të futbollit pas lajmit për largimin e Lineker nga roli i tij në Match of the Day.

Ëright ishte personi i parë që mbështeti publikisht Lineker duke deklaruar se ai nuk do të merrte pjesë, duke postuar në Twitter të premten mbrëma: “Të gjithë e dinë se çfarë do të thotë Match of the Day për mua, por i kam thënë BBC se nuk do të bëj atë nesër. Solidaritet”.

Duke folur në podcastin e së premtes në ‘Wrighty House’, ish-sulmuesi i Arsenalit tha se do të largohej plotësisht nga emisioni nëse BBC heq qafe Linekerin. Wright tha: “Para se të shkojmë, duhet të merrem me gjërat e Gary Lineker sepse ai është djali im”.

“Ai shkroi një postim në Twitter duke kritikuar qeverinë për gjithçka që po ndodh me çështjet e të drejtave të njeriut dhe gjithçka këtu dhe është shpërqendrimi i përsosur për këtë njeri të qeverisë. Tweet-i i Gary ishte lajmi kryesor”.

Gjatë një buletini të drejtpërdrejtë të lajmeve në Channel 5, ish-prezantuesi i BBC Sport, Dan Walker zbuloi se ai ishte në bisedë përmes një mesazhi me tekst me Lineker për lajmin. “Unë në fakt po i dërgoj mesazhe vetë burrit në këtë moment,” tha Walker.

“Unë i kam bërë Gary Lineker pyetjen nëse ai po tërhiqet ose nëse BBC i ka thënë të tërhiqet. Unë i kam thënë që nëse më përgjigjet do ta lexoj atë tekst në transmetim”.

“Ka një fjalë atje që nuk mund ta përdor, por ai ka thënë, ‘jo, më kanë thënë se duhet të tërhiqem’, kështu që Gary Lineker dëshiron të vazhdojë të prezantojë Match of the Day dhe nuk po kërkon falje për ajo që ai tha, ai thotë se është një vendim i BBC për ta detyruar atë të mos prezantojë programin për momentin”.

.Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.