Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dy turistë të huaj humbin jetën në një aksident në rezervatin natyror në Kenia

NULL NULL
12.03.2023 14:48

Dy turistë të huaj, shtetas gjerman dhe zviceran, kanë vdekur pasi automjeti me të cilin po udhëtonin doli nga rruga dhe u përmbys në rezervatin kombëtar Maasai Mara të Kenias, tha policia të dielën.

Përplasja ndodhi pasi automjeti iu ngeci në baltë dhe doli nga rruga të shtunën, tha policia, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv.

Një turist tjetër u lëndua dhe dy të tjerë, një gjerman dhe një shtetas zviceran, shpëtuan të padëmtuar. Ata ishin pjesë e një grupi turne, por nuk ishte menjëherë e qartë se kush po e drejtonte automjetin.

Turisti i plagosur u transportua me avion në një spital në kryeqytetin e Kenias, Nairobi, tha shefi i kujdestarit të Maasai Mara, Stephen ole Mining.

Zëdhënësja e policisë Resila Onyango tha se aksidenti po hetohet.

Rezerva kombëtare e Maasai Mara është një destinacion popullor turistik dhe paraqet migrimin vjetor të bletëve të egra nga Serengeti në Tanzani.

Efektet e ndryshimit të klimës po ndihen në rezervatin e gjerë të kafshëve të egra me pak bimësi për shkak të pesë sezoneve të dështuara radhazi të shirave me më pak se zakonisht reshjet e regjistruara gjatë dy viteve të fundit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.