Dy të vdekur gjatë 24 orëve të fundit nga COVID-19 në Kosovë

Dy të vdekur gjatë 24 orëve të fundit nga COVID-19 në Kosovë

NULL NULL
1 muaj më parë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë dy persona si pasojë e COVID-19, njofton Klan Kosova

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 596 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 79 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika e Pulmologjisë, QKUK dhe 1 rast nga Spitali rajonal Pejë)” thuhet në njoftimin e Institutit, përcjell Klan Kosova.

“Numri total i rasteve pozitive është 15.142 raste nga 62.607 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 615 raste të vdekjes”.

“Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 104 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12.674 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.853”.

klankosova.tv