Dy të akuzuarit serbë për krime lufte kthehen në paraburgim - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dy të akuzuarit serbë për krime lufte kthehen në paraburgim

NULL NULL
29/05/2015
Gjykata e Apelit ka rikthyer në paraburgim dy serbët që akuzohen për krime lufte në Kosovë.

Aleksandër Llazoviq dhe Nebojsha Vujaçiq të cilët para dhjetë ditësh janë liruar nga gjykata Themelore e Mitrovicës që të mbrohen në liri janë kthyer sërish në paraburgim.

Mediat në gjuhën serbe në Kosovë bëjnë të ditur se këtë informatë e ka konfirmuar edhe avokati Zhivojin Jokanoviq i cili ka thënë se vendimin zyrtar e ka marrë sot më të cilin dy serbët kthehen në paraburgim.

Këta dy janë në mesin e pesë të akuzuarve për krime lufte gjatë vitit 1999 dhe 2000 në Mitrovicë.

Në këtë rast akuzohet edhe lideri i serbëve në veri të Mitrovicës Oliver Ivanoviq.