Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dy shkronjat e instilacionit “14 Prilli” bien katër ditë më pas (FOTO)

NULL NULL
18.04.2023 09:53

Katër ditë më parë u prezantua instilacioni “14 Prilli” në nder të Ditës së të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, si shenjë solidarizimi me rreth 20 mijë persona, të cilët vlerësohen se kanë qenë viktima të dhunës seksuale.

Por, dy shkronja të këtij instilacioni janë rrëzuar vetëm disa ditë më pas, njofton Klankosova.tv.

Ndryshe, shënimi i 14 Prillit si Ditë e të Mbijetuarve, është vlerësuar si moment i rëndësishëm në dokumentimin e të vërtetës, njëkohësisht shënon edhe njohjen simbolike, e cila është e rëndësishme në integrimin e plotë të të mbijetuarve të dhunës seksuale nga koha e luftës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.