Dy lojtarë të Atletico Madrid rezultojnë pozitivë me COVID-19

Dy lojtarë të Atletico Madrid rezultojnë pozitivë me COVID-19

1 muaj më parë

Dy lojtar të Atletico Madrid ka rezultuar pozitiv me koronavirus disa ditë para ndeshjes çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Lajmin e ka konfirmuar vetë skuadra madrilène përmes faqes zyrtare duke mos dashur t’i tregoj emrat.

“El Colchoneros” do të luajnë në kuadër të fazës çerekfinale të Champions me ekipin gjerman Leipzig.

Njoftimin klubi spanjoll e ka bërë të ditur edhe në faqën zyrtare:

“Dje, e shtunë 8 gusht, të gjithë anëtarët e ekipit të parë dhe ekspedita e klubit në Lisbonë iu nënshtruan testeve PCR në Ciudad Deportiva de Majadahonda siç kërkohet nga protokolli i UEFA për të marrë pjesë në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve. Ndër rezultatet e njohura sot, janë shfaqur dy pozitive, të cilat janë të izoluara në shtëpitë e tyre përkatëse, dhe të cilat u janë komunikuar menjëherë autoriteteve shëndetësore spanjolle dhe portugeze, UEFA, Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll, etj. Federata Portugeze dhe Këshilli i Lartë i Sportit. Po kështu, është aktivizuar protokolli korrespondues i veprimit i paraparë për këto raste, i cili kërkon që testet e reja PCR të kryhen në ekipin e parë dhe anëtarët e ekspeditës në Lisbonë dhe kontaktet më të afërta të rasteve pozitive, dhe që motivon ndryshime në oraret e trajnimit, në strukturën dhe zhvillimin e udhëtimit dhe akomodimit në kryeqytetin Portugez. Klubi do të koordinojë oraret e reja me UEFA dhe sa më shpejt që të ketë një plan të ri ai do të bëhet publik. Ai gjithashtu kërkon respektimin maksimal të identitetit të dy rasteve pozitive”.