Dy futbollistë ukrainas po luajnë pavarësisht luftës: "Më e mira që mund të bëj është të përfaqësoj vendin tim" - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dy futbollistë ukrainas po luajnë pavarësisht luftës: “Më e mira që mund të bëj është të përfaqësoj vendin tim”

NULL NULL
27.04.2023 15:15
Taras Stepanenko

Futbollisti ukrainas, Taras Stepanenko, 33 vjeç, ende kujton se ishte fshehur në një bodrum në Kiev me familjen e tij, teksa trupat ruse iu afruan qytetit dhe zhurma e armëve dhe shpërthimeve mbushën ajrin gjatë ditëve të para të pushtimit në shkallë të gjerë të Ukrainës nga Rusia.

Ata kaluan tre ditë duke u strehuar, të pasigurt se cili do të ishte fati i tyre, përpara se të shpëtonin përfundimisht nga kryeqyteti i vendit.

“Ju jeni thjesht një futbollist, keni tre fëmijë dhe një grua dhe nuk dini çfarë të bëni. Ju nuk dini çfarë të bëni nëse trupat ruse vijnë në shtëpinë tuaj”, tha Stepanenko për CNN para ndeshjes kualifikuese të Ukrainës për Euro 2024 kundër Anglisë në mars.

Familja u zhvendos në jug për t’u larguar nga luftimet përpara se të ikte përfundimisht nga vendi dhe të transferohej në Moldavi, më pas në Rumani, përpara se të vendosej përfundimisht në Spanjë. Stepanenko është mirënjohës që u arratis, falë kushteve të veçanta që i janë dhënë si baba i tre fëmijëve dhe gjithashtu si sportist profesionist.

Tani, mesfushori, i cili ka luajtur 72 herë për vendin e tij, ia kushton jetën dhe karrierën e tij ndërgjegjësimit për luftën e Ukrainës. “Unë jam futbollist, pra çfarë mund të bëj për vendin tim? Më e mira që mund të bëj është të përfaqësoj vendin tim si lojtar dhe të dërgoj mesazhin në vendet evropiane dhe të tregoj historinë tonë përmes futbollit”, thotë ai.

Ashtu si Stepanenko, mesfushori 29-vjeçar ukrainas Ruslan Malinovskyi e sheh lojën e futbollit si detyrën e tij kombëtare dhe një mënyrë për t’ua shpaguar atyre që luftojnë në vijën e parë.

Ai ishte duke luajtur për klubin italian Atalanta, duke u përgatitur për të luajtur një ndeshje të Europa League kundër skuadrës greke Olympiacos, kur dëgjoi për pushtimin e Rusisë. Pasi u sigurua që të dashurit e tij ishin të sigurt, ai thotë se nuk dyshonte kurrë për të luajtur atë mbrëmje.

Pavarësisht se mendja e tij ishte e pushtuar nga dhuna në rritje në shtëpi, Malinovskyi jo vetëm luajti kundër Olympiacos, por shënoi dy gola në fitoren 3-0. Kur festoi golin e tij të parë, ai ngriti fanellën për të zbuluar një mesazh në këmishën e tij ku shkruhej: “Jo luftë në Ukrainë”.

Ishte një moment që bëri jehonë në mbarë botën. Që atëherë, ai ka krijuar gjithashtu një shoqatë bamirësie së bashku me partnerin e tij, e cila ka furnizuar pajisje mjekësore shumë të nevojshme për fëmijët e Ukrainës.

Si Malinovskyi ashtu edhe Stepanenko do të jenë anëtarët kryesorë të kombëtares së Ukrainës në përpjekjen e saj për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian, të organizuar nga Gjermania, në vitin 2024.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.