Dy bomba vetëvrasëse lënë të vdekur 13 veta në Bagdad

Dy bomba vetëvrasëse lënë të vdekur 13 veta në Bagdad

NULL NULL
1 month më parë

Dy bomba vetëvrasëse ranë në një treg të frekuentuar në Bagdadin mëngjesin e së enjtes, duke vrarë të paktën 13 vetë, tha një zyrtar i sigurisë për CNN.

Forcat e sigurisë thanë se i ndoqën dy sulmuesit para se të hidheshin në erë. Ishte sulmi i parë vetëvrasës që goditi Bagdadin në gati dy vjet, njofton Klan Kosova.

Sulmuesi i parë hyri në treg duke pretenduar se është i sëmurë dhe kërkoi ndihmë me qëllim që të mblidhte sa më shumë njerëz rreth vetes para se të hidhej në erë, sipas zyrtarëve dhe medias shtetërore.

I dyti shpërtheu jelekun derisa shkoi me motor në vendin e ngjarjes.

Shpërthimet e bombave të dyfishta ishin të zakonshme në Irak në gjatë luftës 2005 dhe 2007.