Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dreshaj: Jemi vendi i vetëm në rajon e Evropë pa sigurime shëndetësore, ngjashëm si Somalia

NULL NULL
29.02.2024 11:39
Shemsedin Dreshaj, AAK
Shemsedin Dreshaj, AAK

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Shemsedin Dreshaj, ka deklaruar se Kosova është vendi i vetëm në Rajon dhe Evropë që nuk ka sigurime shëndetësore.

Në seancën e jashtëzakonshme ku po diskutohet për sigurimet shëndetësore, Dreshaj e krahasoi Kosovën me Somalinë, vend që nuk ka sigurime shëndetësore.

“Kjo seancë është ftuar bazuar në rrethanat me vite me radhë në shëndetësi. Vazhdojmë që të jemi vendi i vetëm në rajon edhe Evropë pa sigurime të mirëfillta shëndetësore. Me sa di unë, vetëm edhe Somalia është në një situatë të ngjashme. Ligji për sigurime shëndetësore pritet të ndodh në vitin 2024 por me miratim e këtij ligji, ma merr mendja se çdo gjë nuk është e përmbyllur. Arsyeja se ky ligj kërkon shumë rregullore dhe udhëzime administrative. Rregulloret kërkojnë kohë të mjaftueshme por edhe ekspertë të nevojshëm. Sa paku dy vjet kërkohet që të hartohen rregulloret e domosdoshme për nevojat e zbatimit të ligjit”, tha ai, shkruan Ekonomia Online, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.