Drekë në ujë: Restoranti në Tajlandë fiton klientë pas goditjes nga përmbytjet (VIDEO)

Drekë në ujë: Restoranti në Tajlandë fiton klientë pas goditjes nga përmbytjet (VIDEO)

NULL NULL
2 weeks më parë

Pronarja e restorantit përreth lumit, Titiporn Jutimano, kishte frikë se përmbytjet që po preknin shumë pjesë të Tajlandës mund të ishin fundi i një biznesi që tashmë po lufton nga pandemia. Por me valën në rritje të lumit Chao Phraya këtë javë erdhi një mundësi e papritur.

Në vend që të mbyllet për përmbytjet, restoranti i Titiporn në Tajlandë po qëndron i hapur për klientët që po kënaqen me ngrënien dhe emocionet e shmangies së valëve të krijuara nga varkat që kalojnë, shkruan Theguardian, transmeton Klankosova.tv.

“Klientët i duan absolutisht dallgët. Ajo që mendova se do të ishte një krizë u shndërrua në një mundësi.” tha Titiporn.

Në mediat sociale janë bërë virale video  të klientëve të ulur në karrige të lagura, duke marrë kafshata ushqimi ndërsa anijet me bisht të gjatë gumëzhinin, e më pas lëviznin nga rruga kur valët godisnin. Biznesi i Titiporn u detyrua të mbyllet gjatë bllokimeve faji COVID-19, por ajo është e lumtur që vendosi të përballojë përmbytjet.

“Jo vetëm që ata e duan atmosferën dhe mishin e derrit të skarë dhe pamjen e perëndimit të diellit … përmbytja u bë një faktor shtesë unik. Ndihem aq me fat që klientët e duan atë, përmbytja nuk ishte një sfidë për ata që do të vinin.” tha ajo.

Klientët brohorasin dhe qeshin kur ulëset e tyre prej druri rrëzohen nga uji që hyn në restorant. Kurse vendosen dy ulëse çdo ditë për darkuesit për të shijuar përvojën kur nivelet e ujit janë më të larta.

“Është një sfidë argëtuese – nuk e dini nëse do të laheni diku gjatë ngrënies,” bëri shaka klienti Jetdanai Boonrod, 30 vjeç.

Rreth 30 provinca veriore dhe qendrore janë goditur nga përmbytjet javët e fundit, duke rritur nivelet e lumit të famshëm që rrjedh nëpër Bangkok.