Drecun: Për të përparuar në negociata, duhet të bihet dakord për formimin e Asociacionit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Drecun: Për të përparuar në negociata, duhet të bihet dakord për formimin e Asociacionit

NULL NULL
13.03.2023 09:31
Milovan Drecun

Milovan Drecun, kryetar i Komisionit për Kosovën në Parlamentin serb, tha se vizita e përfaqësuesit special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, në Prishtinë dhe Beograd, mund të tregojë njëfarë përgatitje për vazhdimin e negociatave më 18 mars në Ohër.

Sipas tij, çështja e parë është zgjidhja e problemit rreth formimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

“U tha se Lajçak duhet të përpiqet të afrojë qëndrimet e Beogradit dhe Prishtinës, veçanërisht në lidhje me Asociacionin. Pra, nëse bëhet fjalë për përgatitjen e një takimi të ri trepalësh, atëherë Asociacioni duhet të zgjidhet fillimisht”, tha Drecun për Tanjug, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha se deklarata e Lajçakut se në këtë moment Asociacioni nuk është objekt i negociatave është kontradiktore dhe e çuditshme, sepse siç tha ai, “nëse Asociacioni nuk është subjekt, atëherë nuk është e qartë se çfarë duhet të negociohet”.

Nëse Lajçaku dëshiron përparim, shton Drecun, kurse Kurti menjëherë pas tij thotë se nuk do ta formojë Asociacionin dhe kjo është përfundimtare, nuk është e qartë se çfarë progresi është bërë, sepse për përparim në negociatat ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, siç thotë ai. , fillimisht duhet të bihet dakord për formimin e Asociacionit, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.