Drecun: Kina dhe Rusia nuk do t'i japin Kosovës një ulëse në OKB - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Drecun: Kina dhe Rusia nuk do t’i japin Kosovës një ulëse në OKB

NULL NULL
07.03.2023 13:35
Milovan Drecun

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovë në Kuvendin e Serbisë, Millovan Drecun, ka folur për procedurën e anëtarësimit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Ai tha për Kuririn serb se nëse do të mbërrinte propozimi për hyrjen e Kosovës në OKB, Rusia dhe Kina ndoshta do të vendosnin veto ndaj një rekomandimi të tillë.

“Këshilli i Sigurimit i OKB-së është ai që jep mendimin e tij nëse propozimi do të shkojë në Asamblenë e Përgjithshme për miratim. Këshilli i Sigurimit vendos me shumicë votash, por kërkohet pëlqimi i të gjithë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Nëse propozimi do të shkonte në Asamblenë e Përgjithshme, aty do të vendosnin dy të tretat për të”, tha ai për Kuririn serb, transmeton Klankosova.tv

Ai shtoi se “Serbia me asnjë çmim nuk do ta pranojë Kosovën në OKB”.