Dorëshkrimi i Ajnshtajnit shitet për 11 milionë euro në ankand

Dorëshkrimi i Ajnshtajnit shitet për 11 milionë euro në ankand

NULL NULL
2 weeks më parë

Një dorëshkrim me llogaritjet e bëra nga Albert Ajnshtajni teksa përpiqej të formulonte teorinë e tij të relativitetit është shitur në ankand për 11 milionë euro.

Shitja në shtëpinë e ankandit Christie në Paris theu rekordin për një dokument shkencor me autograf. Është një nga vetëm dy punimet që tregojnë punën e fizikanit teorik në zbulimin e tij të madh shkencor. Teoria, e botuar në vitin 1915, transformoi të kuptuarit e njerëzimit për hapësirën, kohën dhe gravitetin.

Dorëshkrimi i llogaritjeve u shkrua midis viteve 1913 dhe 1914 nga Ajnshtajni dhe kolegu i tij zviceran Michele Besso, të cilët e mbajtën dokumentin, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

“Ajnshtajni është dikush që mbante shumë pak shënime, kështu që fakti i thjeshtë që dorëshkrimi mbijetoi dhe arriti te ne e bën atë të jashtëzakonshëm”, tha Vincent Belloy, një ekspert në shtëpinë e ankandit.

Christie tha se shitja kishte “tërhequr koleksionistë nga e gjithë bota, të cilët e kuptuan rëndësinë e dokumentit”.

Megjithatë blerësi i letrës 54 faqesh nuk është zbuluar.

Teoria e relativitetit të Ajnshtajnit hodhi dritë mbi lindjen e universit, orbitat planetare dhe vrimat e zeza.

Majin e kaluar një letër e shkruar nga Ajnshtajni që përmbante ekuacionin më të famshëm të teorisë, E=mc², u shit për më shumë se 1.2 milionë dollarë.