16:06, 20 Gusht 2019

Pas një sulmi të ashpër ndaj partnerit të koalicionit Matteo Salvini, kryeministri i Italisë Giussepe Conte ka njoftuar për dorëheqjen e tij nga ky post.

Conte tha që Salvini kishte qenë “i papërgjegjshëm” në krijimin e një krize të re politike për Italinë për “interesa personale dhe partiake”, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Salvini, ishte ngritur një mocion mosbesimi kundër  Contes.

Ai tha se nuk mund të punonte më me partnerët e tij të koalicionit “Five Stars”, transmeton Klan Kosova.

La Liga dhe “Five Stars” formuan një koalicion për të qeverisur vetëm 14 muaj me Conten si një i pavarur në postin e kryeministrit.

Në ato zgjedhje, La Liga  u rendit me 34% të votave në Itali, ndërsa “Five Stars”  morën rreth 17%.

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë