Donnarumma fiton te PSG-ja më pak se te Milani?

Donnarumma fiton te PSG-ja më pak se te Milani?

NULL NULL
2 months më parë

Gianluigi Donnarumma pritej të fitonte më shumë te PSG-ja se te kontrata që ai refuzoi në Milan, por sipas mediave franceze ai do të fitojë më pak.

Portieri u largua nga klubi pasi kaloi akademinë e tyre të të rinjve dhe bëri debutimin e tij në Serie A në moshën 16 vjeç.

Ai ishte një agjent i lirë pasi refuzoi të nënshkruajë kontratën e re, në vend të kësaj bëri një marrëveshje të raportuar me vlerë 12 milionë euro për sezon në PSG, shkruan footballitalia, transmeton Klankosova.tv.

Tani L’Equipe ka analizuar dokumentet dhe pretendon se italiani nuk do të fitojë kaq para në Paris.

Kontrata deri në qershor 2026 thuhet se vlen 7 milionë euro të garantuar në sezon pas taksave.

Nga ana tjetër, marrëveshja që Milan po ofronte dhe se ai nuk pranoi ishte afër 8 milionë euro në vit neto.

Marrëveshja që ai kishte në San Siro para qershorit ishte me vlerë 6 milionë euro bonuse.

Dallimi është në bonuset dhe shtesat e lidhura me performancën, të cilat mund të rriten deri në 10 milionë euro në vit nëse PSG-ja fiton titullin e Ligue 1 dhe Ligën e Kampionëve.

Donnarumma është gjithashtu fillimisht me një pagë më të ulët se shoku i tij i ekipit Keylor Navas, edhe pse është menduar të rritet gjatë pesë viteve të kontratës.