Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dokumentari “Navalny” fitues i Oscar 2023, shfaqi vdekjen e mundshme të opozitarit rus

NULL NULL
18.02.2024 12:05
Regjisori kanadez Daniel Roher dhe opozitari rus, Alexei Navalny

“Nëse vriteni, nëse kjo ndodh, çfarë mesazhi do t’i lini pas popullit rus?”

Kjo është pyetja e parë që i drejtohet Alexei Navalnyt nga regjisori kanadez Daniel Roher në dokumentarin fitues të Oskarit të vitit 2022, Navalny.

“Lëre këtë tani Daniel, jo,” përgjigjet Navalny duke buzëqeshur, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Në asnjë mënyrë. Është sikur po bëni një film për rastin e vdekjes sime”.

Këto fjalë tani kanë marrë një theks të ri me lajmin se aktivisti politik 47-vjeçar rus vdiq të premten në një burg të Rrethit Arktik.

Pavarësisht nga rreziqet e qarta me të cilat përballej Navalny në Rusi, Roher i tha BBC-së se ishte ende në tronditje të plotë kur dëgjoi lajmin për vdekjen e mikut të tij.

“Në këtë moment që ne jemi tani – kjo re trishtimi dhe pikëllimi nga e cila jam goditur – është tronditëse për mua,” tha Roher për BBC.

Filmi ndjek Navalny ndërsa ai dhe ekipi i tij zbulojnë një komplot për ta helmuar atë me agjent nervor vdekjeprurës Novichok.

Në gusht 2020, ai u rrëzua gjatë një fluturimi mbi Siberi dhe u dërgua me urgjencë në spital në Omsk – një ulje emergjente që i shpëtoi jetën.

Qeveria gjermane zbuloi se testet e kryera nga ushtria gjetën “prova të qarta të një agjenti kimik të luftës nervore të grupit Novichok”.

Kremlini mohoi çdo përfshirje dhe hodhi poshtë gjetjen e Novichok. Shumë ishin skeptikë, duke përfshirë edhe vetë Navalny, i cili filloi hetimin e tij me një ekip gazetarësh.

Në një skenë të jashtëzakonshme në film, Navalny mashtron një agjent të FSB-së duke pranuar përmes telefonit se arma kimike ishte hedhur në të brendshmet e Navalny-t në një hotel në Tomsk.

Agjenti, Konstantin Kudryavtsev, tha se nëse avioni nuk do të bënte një ulje emergjente, Navalny do të kishte vdekur. Fati i agjentit nuk dihet.

Filmi shfaq Navalny teksa shërohet nga helmimi dhe kalon kohë me familjen e tij. Ai dokumenton kthimin e tij në Rusi, ku ai arrestohet në momentin e mbërritjes. Ai nuk do të ecte më i lirë.

Perspektiva e vdekshmërisë së Navalnyt është një fije që kalon në të gjithë filmin.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme