Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dobitë e trangujve

NULL NULL
22.12.2016 23:00

Trangujt kanë dobi të shumta dhe dy më të mirat janë që është me pak kalori dhe me shumë materie ushqyese. Për vetëm 70 kalori në 100 gram, trangulli nuk përmban vetëm vitamina, por edhe elektrolite, minerale e gjithashtu edhe phytonutrient.

Përmbajtja ushqyese

Trangujt përmbajnë: fosfor, vitamina A, C, E (alpha tocoherol), B6, B12, kolin, betain, dhe vitamina K; acid folik, riboflavin, timin, pirodoksin, acid pantothenic, niacin, sodium, selen, fluror, potas, zink, hekur, kalcium, magnez, fosfor, manganese, lutein, zeaxanthin, karotine, criptoxanthin, acide yndyrore omega 3 dhe 6, dhe vetëm 17 gram karbohidrate.

Trangulli gjithashtu vepron si diarutik natyral për të ndihmuar dhe përmirësuar shëndetin e traktit urinar e gjithashtu ndihmon në shkrirjen e gurëve në veshkë. Një enzimë nga kastraveci ndihmon trupin tuaj të zbërthej proteinat në mënyrë që më lehtë të treten, dhe silikoni dhe sulfuri që gjenden në tranguj ndihmojnë në stimulimin e rritjes së flokëve.

Dobitë shëndetësore

Nuk përmban kolesterine apo yndyra të ngopura të çfarëdo lloji, por i ofron trupit tuaj fibër të shëndetshme që është e dobishme për këdo që vuan nga kapsllëku. Përveç fibrës, vetëm lëkura e trangullit është e përbërë nga shumë minerale të ndryshme duke përfshirë këtu edhe magnezin, silica, molzbdenum dhe potas. Trangujt gjithashtu përmbajnë sasi të mirë vitaminës K, e cila ndihmon në forcimin e masës së eshtrave dhe përbërës antioksidues me dobi kundër plakjes.

Përbërësit alkalin që gjenden në lëngun e trangullit ndihmon në rregullimin e PH-së së gjakut dhe në neutralizimin e acidit në trupin tuaj. Pra, trangulli është i dobishëm për këdo që ka probleme me tretje. Mineralet dhe përbërja me sodium që gjendet në tranguj mund të ndihmoj në normalizimin e shtypjes së gjakut.

Silica në tranguj i ndihmon trupit të njeriut në ndërtimin e indeve lidhëse të shëndetshme. Lëngu i trangujve ndihmon në uljen e temperaturës  ndërsa vitaminat dhe mineralet ushqyese të trangujve ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve.

Për shkak se trangulli përmban elektrolite që i duhen trupit tuaj, të hash më shumë kastravec të ndihmon të hidratosh qelizat dhe të lehtësosh mbajtjen e ujit.

Antioksiduesit dhe vitamina C dhe A në tranguj e bëjnë një ushqim të shkëlqyeshëm për psoriasin dhe gjendjet tjera të lëkurës. Vitaminat, karbohidratet dhe materiet ushqyese të shumta që gjenden në tranguj janë burim shumë i mirë natyral për të shtuar energjinë atëherë kur ndihesh i lodhur.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.