Djathi krijon varësi si droga - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Djathi krijon varësi si droga

NULL NULL
17/03/2018

Shkencëtarët kanë zbuluar se djathi përmban një kimikat që gjendet te drogat.

Në një studim mbi ushqimet që krijojnë varësi rezultoi se kaçkavalli është i fuqishëm sepse përmban enzimën kazeinë, përgjegjëse për tërheqjen e recepetorëve shijues ndaj ushqimeve të caktuara.

Kjo substancë gjendet te të gjitha produktet e qumështit dhe “zgjon” receptorët e trurit që  janë të lidhur me varësinë. Sipas studimit, ushqimet e përpunuara janë më të lidhura me varësinë, shkruan blitz.al. Shkencëtarët arritën në përfundimin se ushqimet që krijojnë më shumë varësi janë ato me përmbajtje djathi.

Autorja e këtij studimi shprehet se yndyra mund të jetë po aq e paparashikueshme dhe problematike, pa marrë parasysh faktin nëse njerëzit janë duke përjetuar simptomat e varësisë ndaj një ushqimi të caktuar.

Kështu që kujdes nga djathi!