Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Divizioni Ajror i SHBA-së dërgohet në Evropë pasi Kremlini thotë se Rusia e NATO janë në luftë

NULL NULL
11.08.2022 23:05

Një divizion i sulmeve ajrore të SHBA-së po dërgohet në Evropë për të ndihmuar në mbrojtjen e krahut lindor të NATO-s, veprimi që pason një zyrtar të lartë të Kremlinit duke thënë se Rusia ka luftuar me aleancën ushtarake në tokën ukrainase.

Vendosja e Divizionit të 101-të Ajror, i cili quhet “Shqiponjat ulëritëse”, u njoftua të enjten nga Misioni i SHBA-së në NATO. Ai tha se gati 2 mijë e 400 ushtarë do të dërgoheshin te anëtarët e NATO-s, Rumani, Bullgari, Hungari dhe Sllovaki për të “siguruar aleatët tanë dhe për të penguar kundërshtarët tanë”.

Një ditë më parë, Sergey Kiriyenko, zëvendës-shefi i parë i shtabit presidencial rus, pretendoi se Perëndimi po kryente një “operacion të nxehtë ushtarak” kundër Rusisë në Ukrainë.

“Ne e kuptojmë shumë mirë se në territorin e Ukrainës ne nuk jemi në luftë me Ukrainën, dhe natyrisht, jo me ukrainasit”, e citoi atë të thoshte agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass. I gjithë blloku i NATO-s po bën një luftë kundër Rusisë, në territorin e Ukrainës dhe nga duart e ukrainasve.

Prania e shtuar e NATO-s në Evropë vjen mes frikës se lufta e vazhdueshme e Rusisë mund të përhapet përtej kufijve të Ukrainës, duke shkaktuar potencialisht një konfrontim më të madh midis aleancës prej 30 anëtarësh të NATO-s dhe forcave të presidentit rus Vladimir Putin. Ndërsa vetë Putini nuk ka thënë se Rusia dhe NATO janë në luftë dhe nuk janë bërë deklarata zyrtare, ai ka paralajmëruar muajt e fundit se çdo vend që “krijon një kërcënim strategjik për Rusinë” gjatë ofensivës së Ukrainës mund të presë “sulme hakmarrëse”.

Në prill, Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, sugjeroi në një intervistë televizive shtetërore ruse se me Perëndimin që i ofron armë Ukrainës, “NATO në thelb po shkon në luftë me Rusinë përmes një përfaqësuesi dhe e armatosë atë”, sipas The Wall Street Journal.

Të mërkurën, Kiriyenko akuzoi gjithashtu liderët e Ukrainës se kanë lejuar kombin dhe popullin e tij të bëhen përfaqësues të NATO-s, raportoi Tass.

“Ata siguruan territorin e Ukrainës dhe popullit të Ukrainës në një përpjekje për të ndërtuar një konfrontim themelor midis komunitetit perëndimor kundër Rusisë në atë territor”, tha ai. Natyrisht, NATO do të luftojë me padurim, pasi ata vetë nuk hezitojnë ta deklarojnë, kundër Rusisë deri në ukrainasin e fundit dhe pa asnjë gjurmë pendimi.

Teksa NATO nuk është përfshirë drejtpërdrejt në luftë, shtetet anëtare i kanë ofruar vendit të shkatërruar nga lufta ndihmë sigurie dhe armë, të tilla si Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë të furnizuar nga SHBA, ose HIMARS, i cili ka tërhequr shumë vëmendjen e mediave kohët e fundit për sukses në ndihmën e forcave ukrainase.

Ushtria amerikane e përshkruan Screaming Eagles (Shqiponjat ulëritëse) si një divizion ajror “i njohur për aftësinë e tij të pakrahasueshme të Sulmit Ajror, aftësinë e tij për të ekzekutuar çdo mision luftarak ose emergjence kudo në botë”. /newsweek.com

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.