Disa punonjës në shtëpi të moshuarve në Francë po e refuzojnë vaksinimin kundër COVID-19

Disa punonjës në shtëpi të moshuarve në Francë po e refuzojnë vaksinimin kundër COVID-19

NULL NULL
2 months më parë

Punonjësja e shtëpisë së të moshuarve, Sandra Barona është aq ashpër kundër marrjes së vaksinës kundër COVID-19 sa ajo tha se mund të hiqte dorë nga puna pasi Presidenti francez Emmanuel Macron urdhëroi të gjithë punonjësit shëndetësorë të vaksinohen.

Barona, e cila kujdeset për banorët e moshuar në një shtëpi kujdesi për të moshuar në jugperëndim të Parisit, shprehu pak besim në vaksinat që ajo ndjeu se ishin zhvilluar shumë me ngut edhe pse rregullatorët në të gjithë botën kanë thënë në mënyrë të përsëritur se shpejtësia nuk do të rrezikojë sigurinë. Por ajo tha se asaj i pengon fakti që po shkelet liria e saj individuale.

“Ne kemi të drejta në Francë. Jetojmë në një vend që beson në liri, barazi”, tha ajo, duke iu referuar dy parimeve themeluese të Republikës Franceze, përcjell Klankosova.tv.

Barona tha që Macron ishte diskriminues midis të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve – një çështje që disa nga kundërshtarët e Macron thonë se mund të përbënte probleme ligjore për planet e presidentit.

Mbajtja e vaksinës si e vetmja rrugë për të bërë një jetë normale, Macron tha se inokulimi ishte një çështje e përgjegjësisë individuale, por gjithashtu një çështje e lirisë kolektive pasi varianti Delta nxit përhapjen e shpejtë të infeksioneve të reja, raporton Reuters.

Përballë një varianti të ri shumë ngjitës dhe një rënie të mprehtë të shkallës së vaksinimit, ai tha se ishte e nevojshme të detyroheshin punonjësit shëndetësorë të merrnin vaksinën kundër COVID-19 dhe të stimulonin publikun e gjerë që të ndiqte.

Vetëm 45 përqind të punëtorëve në shtëpitë e të moshuarve dhe objektet e kujdesit për qëndrim të gjatë kanë marrë dy doza, sipas Shëndetit Publik të Francës.

Në mars, ekspertët që drejtojnë vaksinimin në Francë thanë se rreth gjysma e punëtorëve shëndetësorë në shtëpitë e kujdesit nuk dëshironin të vaksinoheshin. Sindikatat thanë se një arsye ishte se ata që rekomandonin vaksinën – shteti francez – ishin personat që kujdeseshin për njerëzit që fajësohen për pagën e tyre të ulët dhe kushtet e vështira të punës.