Disa nga përfitimet shëndetësore që i merrni nga vezët - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Disa nga përfitimet shëndetësore që i merrni nga vezët

NULL NULL
25.04.2023 19:34
vezet

Ekspertët e shëndetit sugjerojnë gjithmonë konsumimin e vezëve për përfitime të shumta shëndetësore. Nga vlerat e larta ushqyese deri te ndihma në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, vezët vijnë me disa përfitime.

“Vezët janë të pasura me lëndë ushqyese dhe janë shumë të dobishme për shëndetin. Ka studime të panumërta, të cilat tregojnë se vezët nuk rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës”, shtoi nutricionistja Anjali Mukerjee teksa foli për disa fakte rreth vezëve.

Anjali shtoi se vezët janë të ngarkuara me llojin më të mirë të proteinave, të cilat gjithashtu ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak.

Vezët ndihmojnë në frenimin e urisë për një kohë të gjatë, si dhe ndalojnë shfaqjen e anemisë.

Vezët janë të ngarkuara me aminoacide dhe minerale thelbësore që ndihmojnë në mbajtjen e trupit të shëndetshëm.

Kolesteroli që gjendet në vezë është i shëndetshëm. Megjithatë, kur ato oksidohen, ato priren të bëhen të dëmshme dhe të shkaktojnë bllokim të arterieve.

Anjali rekomandoi më tej konsumimin e një veze në ditë për njerëzit me nivele normale të kolesterolit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO